Charakterystyka posadzek marmurowych

Niektóre gatunki kamienia naturalnego już wieki temu cieszyły się renomą materiałów o bardzo dużej materialnej wartości. To właśnie dlatego tak często stosowano je w budowaniu obiektów o wyjątkowym znaczeniu lub funkcji, między innymi świątyń, pałaców, posągów. Również w dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do wielu innych materiałów, kamień naturalny jest postrzegany jako tworzywo luksusowe. Często wykorzystuje się go m.in. w produkcji posadzek.
Marmur
Jeśli mowa o luksusowych materiałach wykończeniowych, nie sposób nie wspomnieć o marmurze, cenionym ze względu na swoją estetykę – pocięte charakterystycznymi żyłkami bloki marmuru od razu przykuwają wzrok, każdy z nich stanowi unikatową całość. Marmur jest dość rzadkim surowcem, wydobywa się go między innymi we Włoszech oraz na Chorwacji, złoża białego i zielonego marmuru znajdują się również w Polsce. Jego cechą jest dość duża miękkość, co przekłada się na łatwość obróbki. Niestety, ma to również złe strony – marmur jest dość podatny na zniszczenia, np. w wyniku tarcia czy kontaktu z wilgocią. To sprawia, że posadzki marmurowe stosowane są przede wszystkim we wnętrzach budynków i wymagają bardzo troskliwej konserwacji, obejmującej między innymi regularne polerowanie w celu pozbycia się rys i impregnowanie przy pomocy specjalnych preparatów zapobiegających chłonięciu wilgoci. Usługi tego typu wykonuje firma Krystal.
Granit
Jest dość często mylony z marmurem, mimo że oba kamienie różnią się znacząco pod wieloma względami. Najważniejsza różnica, to struktura, która w przypadku nie jest pokryta charakterystycznymi żyłkami, lecz składa się z ziaren – stąd zresztą pochodzi łacińska nazwa „granum”, oznaczająca po prostu „ziarno”. Ponadto granit ma cały zestaw cech, odróżniających go od marmuru pod względem wytrzymałościowym. Jest bardzo twardy i przez to trudny w obróbce, ale jednocześnie odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jego struktura jest również mniej porowata, przez co nie chłonie on tak intensywnie wilgoci i zanieczyszczeń. Może być więc z powodzeniem stosowany również w miejscach, gdzie będzie wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Podłoga granitowa nie wymaga tak troskliwej pielęgnacji, choć oczywiście raz na kilka lat dobrze jest ją odświeżyć.
Lastryko
Przez lata lastryko wykorzystywane było w produkcji podłóg, parapetów i innych elementów wystroju wnętrz ze względu na swoją stosunkowo niską cenę i jednocześnie wysoką trwałość. Lastryko to mieszanka drobnych fragmentów kamienia naturalnego, takich jak granit, marmur czy bazalt z zaprawą z cementu, wody, kruszywa i, ewentualnie, barwnika. Powierzchnia z zastygniętej mieszanki może być chropowata lub polerowana, w zależności od potrzeb. Choć lastryko zyskało dużą popularność w czasach PRL (często nazywano je „marmurem PRL-u”) to znane było już od czasów starożytnych, a obecnie widać powrót zainteresowania nim.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Waś Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Józef i Leszek Waś Sp.J.
55-200 Godzikowice, Stalowa 7,9
-
Eurocentrum-Polska sp. z o.o.
31-766 Kraków, Łuczanowicka 30
-
Kraft Mebel Sylwia Krafczyk
46-380 Dobrodzień, Lubliniecka 21
-
Heban Salon meblowy Jerzy Stelmasik
62-600 Koło, Szkolna 19