Akumulatory litowo-polimerowe. Charakterystyka

Jakość zasilania we współczesnym przemyśle i technice ma zasadnicze znaczenie. Wysokie wymagania technologiczne i oczekiwania dotyczące jakości prądu oraz trwałości źródeł zasilania zmuszają naukowców do poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z kamieni milowych na drodze do pozyskania idealnego źródła są akumulatory litowo-polimerowe. Sprawdźmy, jaka jest ich charakterystyka.
Czym są akumulatory litowo-polimerowe i jak są zbudowane?
Baterie litowo-polimerowe są rozwiniętym projektem klasycznej technologii litowo-jonowej. W bateriach li-poly zamiast płynnego elektrolitu zastosowano nowatorskie rozwiązanie w postaci elektrolitu polimerowego. Dzięki temu nabrały one wielu cech, które były nieosiągalne dla produktów poprzedniej generacji. Wykorzystywane są do zasilania odbiorników wymagających stabilnego zasilania o dobrej jakości prądu, szczególnie w e-mobilności, systemach alarmowych i trakcyjnych oraz telemetrii. Więcej informacji o przemysłowym zastosowaniu komponentów zasilania można znaleźć na stronie producenta akumulatorów przemysłowych Westerberg z Jaworzna.
Poszczególne ogniwo akumulatora litowo-polimerowego zbudowane jest z polimerów oraz metalicznego litu, zamkniętych laminowaną powłoką. Wewnątrz znajdują się grafitowa anoda oraz katoda ze związków litu. Polimerowy elektrolit ma postać stałą lub żelową, co czyni ogniowo bardziej bezpieczne i uniemożliwia wyciek szkodliwego elektrolitu. Zazwyczaj akumulator składa się z zestawu kilku ogniw połączonych jednym opakowaniem.
Parametry akumulatorów li-poly
Każdy akumulator litowo-polimerowy opisany jest kilkoma parametrami. Najważniejszym z nich jest pojemność podawana w amperogodzinach. Określa ona czas, przez jaki można pobierać prąd o konkretnym natężeniu z w pełni naładowanego akumulatora. Drugą ważną informacją jest ilość ogniw w akumulatorze. Najczęściej jest ona podawana liczbowo i uzupełniana literą P lub S. Oznaczenia określają ilość ogniw oraz rodzaj połączeń w układach szeregowych i równoległych. Kolejnym parametrem jest prąd ładowania. Precyzuje on maksymalną wartość prądu podczas doładowywania. Z kolei parametr wydajności prądowej określa maksymalne natężenie prądu możliwe do pobrania z baterii. Na koniec warto zaznaczyć, że akumulatory li-poly mają bardzo wysoką wydajność prądową. Napięcie znamionowe ogniw li-poly zawsze wynosi 3,7 V. Bardzo istotne dla trwałości jest nieprzekraczanie wartości napięcia powyżej 4,2 V i poniżej 3 V. Dużym atutem tego typu baterii jest także całkowity brak efektu pamięci, tak jak ma to miejsce w starszych typach akumulatorów.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
-
Tremba Rafał Tomaszewski
10-083 Olsztyn, al. Warszawska 59 lok. 9
-
Btt Automatyka Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
80-231 Gdańsk, Fiszera 14
-