5 najczęściej występujących chorób serca
Serce jest najważniejszym organem w naszym organizmie obok mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że z powodu jego chorób umiera wiele osób. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dbać o ten organ, na przykład poprzez regularne przeprowadzanie badań kontrolnych i wprowadzanie zdrowych nawyków do stylu życia. Jakie są najczęstsze choroby serca, jakie są ich objawy i przyczyny oraz jak się je diagnozuje?
Jakie choroby serca występują najczęściej?
Odwiedzenie kardiologa i przeprowadzenie stosownych badań jest niezbędne, aby określić, co dolega konkretnemu pacjentowi. Możemy jednak wymienić kilka najczęściej występujących chorób serca. Zaliczamy do nich:
Przeczytaj również: Jak często chodzić z dzieckiem do stomatologa?
chorobę wieńcową (CAD),
zastoinową niewydolność serca (CHF),
arytmię,
kardiomiopatię,
udar mózgu.
Choroba wieńcowa (CAD) to stan, w którym w ścianach tętnic doprowadzających krew do serca gromadzi się płytka miażdżycowa. Może się objawiać bólem w klatce piersiowej, dusznościami, a nawet doprowadzić do zawału serca. Właśnie dlatego tak ważne jest jak najszybsze odbycie konsultacji kardiologicznej w Szczecinie czy w innym mieście. Zastoinowa niewydolność serca (CHF) występuje wtedy, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu.
Przeczytaj również: Profilaktyka zawału serca - o czym warto pamiętać na co dzień?
Może to prowadzić do gromadzenia się płynów w płucach i innych narządach. Arytmia to nieregularne bicie serca spowodowane problemami z sygnałami elektrycznymi w sercu. Kardiomiopatia to stan, w którym ściany serca stają się słabe lub sztywne, co utrudnia mu prawidłowe pompowanie krwi. Udar to uraz mózgu spowodowany przez zablokowaną lub pękniętą tętnicę w mózgu.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się lekarz internista?
Jakie są czynniki ryzyka chorób serca?
Regularne badania kontrolne są istotne nie tylko w przypadku zdrowia serca. Warto też wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka i kiedy odwiedzać specjalistę częściej. O omówienie tematu poprosiliśmy lekarza z placówki zajmującej się leczeniem chorób serca w Szczecinie:
- Do czynników sprzyjających występowaniu chorób serca zaliczamy przede wszystkim wiek powyżej 65 lat oraz płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój chorób. Istotny jest też wywiad rodzinny – jeśli ktoś z bliskich cierpiał na chorobę wieńcową czy inną przypadłość, to ryzyko również będzie większe. Trzeba też wspomnieć o stylu życia, na przykład o cukrzycy i wysokim cholesterolu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ortoconcept Sp. z o. o.
54-530 Wrocław, Graniczna 89A
-
Dr Ewa Gułaj ® Gabinet Medycyny Estetycznej ESTIMED
15-411 Białystok, Mławska 4 lok. U1
-
-