5 mitów o kastracji psów
Kastracja psów to temat, który od lat budzi wiele kontrowersji. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy poddanie swojego pupila temu zabiegowi jest konieczne i jak wpłynie na jego zdrowie oraz zachowanie. Wokół kastracji krąży wiele mitów, które często wprowadzają w błąd i utrudniają podjęcie właściwej decyzji. Jakie są najczęściej słyszane mity dotyczące kastracji? Co warto wiedzieć na jej temat?
Najczęściej spotykane mity o kastracji czworonogów
Mity dotyczące kastracji nierzadko są częściej powtarzane niż fakty dotyczące tego zabiegu. Poniżej omawiamy 5 z nich.
Kastracja negatywnie wpływa na rozwój psa — w rzeczywistości jest zupełnie inaczej — zabieg ten może przyczynić się do poprawy jakości życia zwierzęcia. Kastracja zazwyczaj eliminuje ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak torbiele jajników czy nowotwory sutka u suk oraz przerost gruczołu krokowego czy guzy jąder u psów, o czym więcej mogą powiedzieć m.in. lekarze weterynarii z Przychodni weterynaryjnej św. Franciszka. Ponadto nierzadko kastracja zmniejsza agresję oraz tendencje do ucieczek i walk z innymi psami mogących prowadzić do poważnych urazów.
Kastracja prowadzi do otyłości u psów — to nie zabieg okazuje się zwykle przyczyną nadwagi, ale nie wzięcie pod uwagę zmiany potrzeb żywieniowych zwierzęcia po kastracji. Organizm psa potrzebuje wtedy mniej kalorii, dlatego ważne jest dostosowanie do tego diety i zadbanie o jego regularną aktywność fizyczną.
Przeczytaj również: Metody leczenia onkologicznego psów i kotów
Kastracja wpływa negatywnie na zachowanie psa — u wielu psów można zaobserwować poprawę w zachowaniu po zabiegu. Tak jak zostało wspomniane, kastracja często zmniejsza agresję, tendencje do dominacji oraz ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych.
Kastracja powoduje utratę zdolności do pracy psów służbowych czy sportowych — to kolejne nieporozumienie — sprawność fizyczna i umiejętności psa nie mają związku z jego płodnością. Kastracja nie wpływa na zdolności czworonogów do wykonywania swoich obowiązków czy uczestniczenia w zawodach sportowych. W rzeczywistości, u niektórych psów można zaobserwować poprawę w koncentracji po zabiegu kastracji. W okolicach Mikołowa możesz ze swoim psem udać się do wcześniej wspomnianej przychodni, gdzie możliwe będzie wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Kastracja to nieestetyczna praktyka i wpływa negatywnie na dobrostan psa — zabieg jest uznawany za bezpieczny i może przynieść wiele korzyści dla zdrowia czworonoga. Kastracja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz problemów behawioralnych, co z reguły przekłada się na poprawę jakości życia psa.
Rozwiewając te mity, warto pamiętać, że każdy pies jest inny i decyzję o kastracji należy podejmować indywidualnie, mając na uwadze dobro swojego czworonoga oraz jego potrzeby zdrowotne i behawioralne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Na Skraju Przychodnia weterynaryjna Joanna Chmielewska-Rokicka
05-300 Mińsk Mazowiecki, Topolowa 4 lok. 11
-
-
Livet Specjalistyczna przychodnia weterynaryjna Marta Pitak, Karolina Czartoryska s.c.
40-547 Katowice, Rzepakowa 4h lok. U5
-