3 symptomy świadczące o tym, że plac zabaw wymaga renowacji

Plac zabaw to miejsce, w którym dzieci w różnym wieku spędzają swój wolny czas. Z tego powodu powinien być on odpowiednio wyposażony, ale przede wszystkim musi także spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko wypadków podczas zabawy, konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań oraz regulowane kontrolowanie stanu technicznego sprzętu i instalacji. Dowiedz się, jakie symptomy świadczą o tym, że plac zabaw wymaga renowacji.
Jakim regulacjom podlegają place zabaw?
Wyposażenie, jak i nawierzchnia placu zabaw podlega regulacjom prawnym zawartym w Ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane oraz Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bhp w szkołach i placówkach, a dodatkowo musi spełniać określone normy — PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Określają one m.in. zasady rozmieszczenia urządzeń, tak aby zmniejszyć stopień ich nagrzewania oraz nakazują stosowanie wyposażenia posiadającego atesty lub certyfikaty bezpieczeństwa.
Ponadto zamontowany sprzęt nie może posiadać ostrych elementów, a podłoże powinno mieć formę nawierzchni amortyzującej ewentualne upadki, jak nawierzchnia poliuretanowa, czy miękkie maty EPDM. Są one wykonywane m.in. przez firmę Red-Sport.
3 symptomy świadczące o konieczności renowacji placu zabaw
Jednym z symptomów świadczących o konieczności przeprowadzenia renowacji placu zabaw jest regularne pojawienie się problematycznych usterek. Kolejnym niepokojącym sygnałem jest rdza, która powoduje nieodwracalne psucie się sprzętu. Trzecia kwestia dotyczy stanu technicznego podłoża. Jeśli nawierzchnia posiada widoczne i pogarszające się przetarcia i szczeliny znaczy to, że należy przeprowadzić generalną naprawę nawierzchni poliuretanowej lub mat EPDM.
Jak często należy przeprowadzać kontrole stanu technicznego placu zabaw?
Kłopotliwym usterkom można zapobiec poprzez regularną kontrolę i konserwację. Kontrole podstawowe powinny się odbywać raz do roku, natomiast dokładne sprawdzenie stanu technicznego urządzeń oraz ich kondycji estetycznej wraz ze sporządzeniem raportu przez uprawnione osoby — przynajmniej raz na 5 lat. Dodatkowo konieczne jest, aby każda usterka zauważona podczas regularnych cotygodniowych oględzin, została bezzwłocznie usunięta, a w sytuacji kiedy nie jest to możliwe — odpowiednio zabezpieczona przed wykonaniem naprawy.
Plac zabaw to miejsce wypoczynku i rekreacji najmłodszych. Niezbędne jest, aby zastosowane rozwiązania w jak największym stopniu minimalizowały ryzyko zranienia lub kontuzji podczas zabawy. Ponadto konieczna jest ich systematyczna i dokładna kontrola pod względem pojawienia się niebezpiecznych usterek.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wesolyplaczabaw.pl Małgorzata Kosmecka
85-411 Bydgoszcz, Chmurna 12a lok. 2
-
-